„Nors egzistuoja labai daug skirtingų mitybos krypčių, rekomenduočiau sutelkti dėmesį į savo organizmą ir jo poreikius, įsiklausyti į juos. Žinoma, iš kiekvienos mitybos krypties galima ir netgi rekomenduotina prisitaikyti sau tinkamų dalykų, tačiau nuoseklus drastiškų dietų (pvz., sumažinant angliavandenius juos keičiant riebalais ar baltymais) laikymasis turi tik trumpalaikį teigiamą efektą. Organizmas kurį laiką gali kompensuoti vienų medžiagų trūkumą kitomis, tačiau ilgainiui vis tiek pasireiškia jų stygius, ir sutrinka visų sistemų veikla“, – kalba G.Jonaitytė.

Tuo tarpu tikslingai subalansuota augalinė mityba (vegetarizmas, veganizmas), pasak G.Jonaitytės, yra saugi ir galinti užtikrinti reikiamas maistines medžiagas bet kokio amžiaus žmogaus organizmui. „Praktikuojant augalinę mitybą, išties reikia didesnės savęs priežiūros ir žinių, stebėjimo, kaip reaguojama į produktų keitimą, ar gaunamos visos reikalingos maistinės medžiagos. Kita vertus, tai naudinga bet kuriam žmogui, kuris rūpinasi savo sveikata. Atsisakius gyvūninės kilmės produktų, galima užsitikrinti visavertę mitybą: yra daug žmonių, kurie ilgą laiką maitinasi augaliniu maistu ir jų kraujo tyrimai bei savijauta geri; kaip ir yra visavalgių, kurių sveikata prasta“, – sako specialistė.

Anot jos, tiesa, jog tam tikros medžiagos, kaip geležis, yra sunkiau įsisavinamos iš augalinių produktų, tačiau tai nereiškia, jog jų su augaliniu maistu negalima gauti užtektinai: „Viskas yra labai individualu ir priklauso nuo medžiagų įsisavinimo koeficiento organizme bei suvartojamo jų kiekio. Patarčiau išsitirti, kaip organizmas įsisavina baltymus, riebalus, angliavandenius. Kartais šios medžiagos sunkiai įsisavinamos, jei yra virškinimo sistemos problemų arba žarnyno mikroflora išbalansuota (pvz., vartojant daug pridėtinio cukraus, actu konservuotų produktų, riebaluose kepto maisto, alkoholio, tabako, geriant per mažai vandens). Tokiais atvejais, net ir valgant mėsą žmogui gali trūkti geležies.“

Lygiai taip pat, G.Jonaitytės teigimu, nereikėtų manyti, jog vitamino B12 stoka organizme yra gyvūninio kilmės maisto trūkumo pasekmė. „Vitaminas B12 yra labiau bakterija, kuri dauginasi mikroorganizmuose ir žarnyno mikrofloroje. Jei organizmo mikroflora yra labai prasta, organizmas negalės įsisavinti vitamino B12 iš bet kokio maisto. Augaliniame maiste yra labai mažai vitamino B12, tačiau atstačius sveiką organizmo mikroflorą, iš jo tikrai galima gauti reikalingą vitamino B12 kiekį“, – sako specialistė.

Drastiškai atsisakant produktų gali silpti emocinė sveikata O štai bene griežčiausią augalinės mitybos kryptį – žaliavalgystę – G.Jonaitytė vertina dvejopai. Kaip ji teigia, maitinimasis vien žaliais, neapdorotais augaliniais produktais yra vienas efektyviausių būdų metant svorį ar detoksikuojant organizmą, kadangi tokia mityba aprūpina organizmą vitaminais ir turi mažai kalorijų.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/mityba/specialistai-apie-mitybos-kryptis-drastiskai-atsisakius-kokiu-nors-produktu-gali-sutrikti-ir-emocine-sveikata-1030-935704

Tačiau, pasak augalinės mitybos specialistės, dėl žaliavalgystės ilgalaikėje perspektyvoje gali pasireikšti tam tikrų medžiagų trūkumas organizme, todėl žmogus individualiai turėtų pajusti ir stebėti, kaip ilgai jis gali praktikuoti tokią mitybą. „Iš esmės, laikantis atitinkamos mitybos krypties, svarbu jaustis užtikrintai ir komfortabiliai, žinoti, kad tai yra naudinga, o ne žalinga. Jei kažko drastiškai atsisakoma, neužtikrinant visų reikalingų medžiagų, ilgainiui sutrinka ir emocinė sveikata. Tikrai žinau daug žmonių, kurie ilgą laiką maitinasi veganiškai ar žaliavalgiškai ir pasidaro pikti, pagiežingi visiems, kas maitinasi kitaip. Tačiau taip neturėtų būti, kadangi kiekvienas pasirenka norimą mitybos kryptį, be to, absoliučios tiesos nėra.
Kitas dalykas, nors dažnai žmonės to nepripažįsta, neigiamos emocijos atsiranda ir dėl paslėpto noro suvalgyti tam tikrą produktą, bet neleidimo sau, klijuojantis vegano ar žaliavalgio etiketę. Tačiau tam tikri įsitikinimai neturėtų būti svarbesni nei sveikata“, – aiškina G.Jonaitytė.
Pilną straipsnį skaitykite: https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/mityba/specialistai-apie-mitybos-kryptis-drastiskai-atsisakius-kokiu-nors-produktu-gali-sutrikti-ir-emocine-sveikata-1030-935704

Komentuoti


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Gauk įkvepiančias naujienas apie sveikatą tiesiai į savo el.paštą