Kad organizmas sugebėtų iš suvalgomo maisto pasisavinti reikalingas medžiagas, turi vykti virškinimo procesas, o virškinimo proceso metu veikia fermentai.

Virškinimo procesas – labai sudėtingas, tačiau gyvybiškai svarbus fiziologinis veiksmas. Jo metu organizmas įsisavina svarbias maistines medžiagas, vitaminus ir mineralus. Tai padaryti padeda virškinimo fermentai – katalizatoriai, kurie biochemines reakcijas pagreitina tūkstančius kartų. Be jų tokie procesai tiesiog negalėtų vykti ir organizmas tiesiog neišgyventų.

Ar žinote, kad nuolatinis valgymas apsunkina virškinimo fermentų gamybą, nes nebespėjama pagaminti pakankamai fermentų, norint tinkamai suvirškinti maistą?

Dėl to persivalgymas gali ne tik pabloginti virškinimą, bet ir sukelti svarbiausių maistinių medžiagų (aminorūgščių, riebalų rūgščių, paprastųjų angliavandenių – svarbių energetinių bei statybinių medžiagų), bet ir vitaminų bei mineralų  trūkumą. Gali atrodyti, hmm suvalgau daug maistingo maisto, tai turėtų ir maistinių medžiagų netrūkti, bet, deja, gali būti visiškai atvirkščiai. Na, virškinimo fermentų gamybą gali taip pat eikšmingai pabloginti ir gausūs skysčiai, vartojami su maistu, nes jie praskiedžia virškinimo sultis, kuriose yra tų pačių fermentų.

Kaip galvojate, be persivalgymo, kas dar trukdo gamintis fermentams?

Tokie veiksniai, kaip mitybos nepakankamumas (beje, atvirkščias veiksnys persivalgymui), patiriama įtampa valgymo metu ar užsitęsęs nerimas, bloga nuotaika, stresinės mintys taip pat mažina taip reikalingų fermentų, dalyvaujančių virškinime, efektyvumą. Kenčiant  nuo ilgalaikių virškinimo sutrikimų (sunkumas skrandyje, pilvo raižymas ir pūtimas, nevirškinimo pojūtis, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, šleikštulys, pykinimas, vėmimas ir nemalonus skonis burnoje)
galima susirgti net ir depresija –  stokojant virškinimo fermentų gali sutrikti net laimės hormonu vadinamo serotonino gamyba (95% pasigamina virškinimo trakte). Negana to, virškinimo sistemos veikla labai susijusi su imunine sistema ir senėjimo procesais. Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad maždaug du trečdalius imuninės sistemos funkcionavimo gali nulemti žarnyne gyvenanti mikroflora, todėl būtina tinkamai ja pasirūpinti.

Kaip natūraliai sau galime padėti?

  1. Natūralūs virškinimo fermentai augaluose – visa, kas KARTU:

Kartumynai stimuliuoja nervą klajoklį (lot. nervus vagus), kurio parasimpatinės skaidulos inervuoja vidaus organus: širdį, plaučius, virškinimo ir kitus organus.

Tinka mūsų lietuviški kartumynai – dilgėlės, kiaulpienės, geriausiai įsisavinamos džiovintos žemoje temperatūroje miltelių pavidalu. Galime dėti šiuos miltelius  į kokteilius, salotas, barstyti  ant užtepėlių. Tinka, beje ir visos žalialapės salotos, kurias valgant jaučiasi nors koks kartumas.

  1. Natūralūs virškinimo fermentai prieskoniuose – visa, kas AŠTROKA:

Šie natūralūs fermentai esantys šiuose prieskoniuose padeda suaktyvinti  virškinimą, greičiau suskaidyti dideles baltymų molekules, taip palengvindami patį virškinimo procesą.

Ciberžolė (kurkuminas esantis joje), imbieras ir česnakas – trijulė, kur gali padėti sudėtingų produktų/patiekalų virškinimui.

Kurkuminas nėra tirpus vandenyje, todėl rekomenduoju jį vartoti  kartu su piperinu, kurio yra juoduosiuose pipiruose, t.y maišyti ciberžole kartu su juodaisiais pipirais. Beje, kurkuminas tirpus riebaluose, tačiau bet kokie riebalai nėra tinkami – vartokite kurkuminą su žuvų taukais (įprasta doze) arba alyvuogių ar kokosų aliejumi (puse arbatinio šaukštelio), bet ne riebiu maistu ar kitokiais riebalais.

Imbieras, beje, taip pat geriausiai įsisavinamas miltelių pavidalu. Imbiero milteliai Jums geriausiai įsisavins ir palengvins virškinimą, jei paimsite ¼ a.š imbiero miltelių sumaišysite su 100 ml vandens ir išgersite po geros valandos po sotaus maisto. Je turite šviežio imbiero, tai jį galite sutarkuoti į verdantį vandenį ir po 10 min. virimo, išgerti (apie 100 ml). Imbiero milteliais galime pabarstyti jau baigiant ruošti patiekalus, likus 10 min. iki jų gamybos pabaigos, kad išliktu aktyvūs virškinimo fermentai.

Vientisoje česnako skiltelėje yra alinas ir alinazė (naudingasis fermentas, randamas česnakuose), bet jie yra atskirti, tik pjaustant ir trinant jie susimaišo, susidaro alicinas. Todėl, prieš kaitindami smulkintą česnaką, kelias minutes palaukite, nes karštis sunaikina enzimą alinazę, tad leiskite enzimui atlikti savo darbą arba dar geriau – valgykite žalią česnaką.

3.  Natūralūs virškinimo fermentai kitur:

Vaisiai:

Kiviuose yra proteolitinio fermento „aktinidino“. Tai yra vyraujantis fermentas kiviuose ir padeda virškinti baltymus.

Ananase galime rasti fermento bromelaino, kuris svarbus virškinant baltyminius, riebius produktus, bet kaip ir daugelis  jau aukščiau paminėtų augaluose randamų fermentų turi priešuždegiminių, cholesterolį mažinančių savybių.

Avokade yra fermento lipazės, kuri padeda virškinti avokaduose esančius riebalus.

Daiguose yra iki 100 kartų daugiau fermentų nei vaisiuose ir daržovėse.

 

Receptas geram virškinimui (2 žmonėms):

Salotoms:

Ananasas (šviežio): 3 riekės arba  džiovinto 200 g.

Žalialapės salotos – 500 g. (galima maišyti rukola su ledkalnio (icebergo ) ir apibarstyti dilgėlių milteliais)

Riešutai (g. b šiek tiek paskrudinti) – migdolai, lazdyno ar kedrų – 4 v..š (apie 80 g.)

Pagal individualų skonį druskos

Padažui:

Prinokusio avokado – 1 vnt. didelio ar 2 mažų

Šviežios citrinos sultys (2 v.š) arba natūralaus obuolių acto (1 v.š)

Ciberžolės, juodųjų pipirų, imbiero (ar garstyčių) lygiomis dalimis prieskonių mišinys – ½ a.š

Šviežio česnako – 2 skiltelės

Šalto spaudimo alyvuogių aliejus – 2 v.š

Gamyba:

  1. Sumaišykite citrinos sultis ar obuolių actą ir prieskonius (ciberžolę, juoduosius pipirus, imbierą). Supilkite alyvuogių aliejų ir elektriniu maišytuvu suplakite iki tirštos grietinėlės konsistencijos.
  2. Nuplautus salotų lapus nusausinkite ir rankomis  sumaišykite su trintu avokadu (-ais).
  3. Sumaišykite trintą česnaką, smulkintus kubeliais ananasus su gautu padažu. Tiekite salotų ir avokadų lapuose ir pagardinkite smulkintais riešutais ir m4gstamais daigais.

Puikaus virškinimo!

 

 

Komentuoti


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Gauk įkvepiančias naujienas apie sveikatą tiesiai į savo el.paštą